Jubileusz 90-lecia A.Z.R. im. Wł. St. Reymonta

Aktualności, EDUKACJA, GOKSIR, Uncategorized

Jubileuszu 90-lecia
Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta

3 września br. na terenie Zagrody Ludowej w Lipcach Reymontowskich odbyły się uroczystości Jubileuszowe 90-lecia Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta. Część artystyczną poprzedziła Msza Św. w intencji Jubilata
w Kościele Parafialnym w Lipcach Reymontowskich. Następnie barwy korowód uczestników wydarzenia, poprowadzony przez zaprzęgi konne, przeszedł na teren Zagrody Ludowej. Przed budynkiem Muzeum Regionalnego im. Wł. St. Reymonta nastąpiło odsłonięcie tablicy upamiętniającej jubileusz 90-lecia zespołu. Uroczystego odsłonięcia dokonali: Doradca Prezydenta RP Pan Paweł Sałek, Europoseł Pan Janusz Wojciechowski, Poseł RP Pan Grzegorz Wojciechowski, Senator RP Pan Rafał Ambrozik i Radna Sejmiku Wojewódzkiego Pani Ewa Wendrowska.

Część artystyczną wydarzenia rozpoczął występ młodych artystek: Aleksandry Marat, Julii Maszkowskiej i Leny Wójt, dziewczęta gościnnie występują z lipieckim zespołem. Po powitaniu gości przez gospodarza wydarzenia Wójta Gminy pana Marka Sałka, kierownik A.Z.R. im Wł. Reymonta pani Teresa Pszczółka przedstawiła historię zespołu. W dalszej części programu wystąpił Amatorski Zespół Regionalny im. Wł. St. Reymonta z programem „Wesele Boryny”.

Po koncercie galowym odznaczeni zostali członkowie zespołu zasłużeni w działalności na rzecz kultywowania i propagowania tradycji ludowych. Aktu dekoracji w imieniu Prezydenta RP dokonał Pan Paweł Sałek – Doradca Prezydenta RP.

Postanowieniem Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy odznaczeni zostali:

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

Pan Artur PIĘCEK

Pan Zdzisław PRYK

Pan Rafał ZIÓŁCZYK.

Następnie Wójt Gminy Lipce Reymontowskie pan Marek Sałek wyróżnił członków zespołu, którzy od kilku lat angażują się w upowszechnianie kultury ludowej i pielęgnowanie lipieckich tradycji i zwyczajów. Dyplomy Uznania Wójta Gminy Lipce Reymontowskie otrzymali:

Pani Klaudia Ceroń
Pani Kinga Cieślak
Pani Aleksandra Czajka
Pan Mateusz Dziuda
Pani Aleksandra Gładys
Pan Konrad Gładys
Pani Katarzyna Kamińska
Pani Marcelina Łysikowska
Pani Ewelina Maj
Pani Klaudia Michalska
Pan Krystian Rosiński
Pan Zbigniew Stań
Pan Mateusz Zbudniewek
Pani Dominika Ziółczyk
Pan Dominik Ziółczyk.

Dyplomy Wdzięczności za wieloletnie wspieranie działalności zespołu wręczyła kierownik A.Z.R. pani Teresa Pszczółka. Podziękowania otrzymali:

Państwo Teresa i Waldemar Kolary
Państwo Justyna i Wojciech Markus
Państwo Jadwiga i Jarosław Michalscy
Państwo Halina i Bogdan Duda
Państwo Dominika i Jan Kolis
Państwo Urszula i Tadeusz Murgrabia
Gmina Lipce Reymontowskie
Fundacja im. Wł. St. Reymonta
Koło Łowieckie „Hubertus”
KGW w Lipcach Reymontowskich
OSP w Lipcach Reymontowskich.

W dalszej części programu zaprezentowały się młode artystki: Julia Maszkowska z piosenką „Lipka” i Nikola Stefaniak w utworze „W moim ogródecku”.

Część artystyczną zakończył występ jubilata z programem krakowskim.

O oprawę kulinarną zadbali: KGW Lipce Reymontowskie oraz OSP Lipce Reymontowskie.

Wydarzeniu towarzyszyły kiermasze i warsztaty artystyczne prezentujące folklor księżacki.

Patronat nad Jubileuszem 90-lecia AZR objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.