Inauguracja UKW

Aktualności, EDUKACJA, GOKSIR

25 października w GOKSiR w Lipcach Reymontowskich odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/2019 Uniwersytetu Każdego Wieku działającego przy GOKSiR w Lipcach Reymontowskich.
Uroczyste otwarcie nowego roku akademickiego oficjalnie ogłosił Jerzy Czerwiński – Wójt Gminy Lipce Reymontowskie.

Wykład inauguracyjny nt. „Piórem i pędzlem, czyli o niezwykłej walce o Polskę. W hołdzie cichym bojownikom w 100-lecie Niepodległej” wygłosiła Danuta Łaska – Przewodnicząca Rady Gminy, Prezes Fundacja im. Wł. St. Reymonta.

Obrazy Jana Matejki przedstawiały najczęściej ważne sceny i postaci z dziejów Polski np. Bitwa pod Grunwaldem, Konstytucja 3 maja, Hołd pruski. Powstały one w XIX wieku, czyli wtedy, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami. Powstawały one „Ku pokrzepieniu serc”, czyli po to, aby dodawać Polakom otuchy i wiary w to, że będzie lepiej.

Po wykładzie studenci wysłuchali opowieści o wystawie pt.: „Malarstwo historyczne Matejki w filatelistyce”, której pomysłodawcą i twórcą był p. Zbigniew Stań – właściciel Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych, przewodniczący rady programowej UKW.

22 listopada (czwartek) , o godz. 18.00 odbędzie się w ramach UKW spotkanie z p. Jerzym Świnogą –  najbardziej utytułowanym sportowcem gminy Lipce Reymontowskie.

Pan Jerzy Świnoga był wielokrotnym medalistą MP w kolarstwie w różnych kategoriach młodzieżowych i wśród seniorów.

Dwukrotnie reprezentował Polskę na Mistrzostwach Świata seniorów w kolarstwie w wyścigach drużynowych.

W Mistrzostwach Polski zdobywał medale w wyścigach indywidualnych przegrywając minimalnie jedynie z takimi mistrzami jak: Czesławem Langiem – wicemistrzem olimpijskim i z Lechem Piaseckim – dwukrotnym mistrzem świata.

Już dziś zapraszamy na to spotkanie wszystkich kibiców kolarstwa, kolegów Jerzego Świnogi z ławy szkolnej i dawnych kolarzy z Lipiec.
Zapraszamy również nauczycieli, wychowanków i trenerów naszego mistrza.

Udział w spotkaniu z wyśmienitym kolarzem zapowiedział również nauczyciel w-f p. Jurka  – Honorowy Obywatel Gminy Lipce Reymontowskie, długoletni  nauczyciel i drużynowy ZHP Pan Stanisław Szadkowski.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie!

Zapraszamy również do UKW – bez względu na wiek zainteresowanych.
Prawdopodobnie w miesiącu listopad zostanie utworzone stowarzyszenie UKW, które umożliwi pozyskanie środków finansowych na jeszcze szczerszą działalność naszego uniwersytetu.