„Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Drodze”

18 kwietnia w GOKSiR w Lipcach Reymontowskich odbyła się inauguracja „ Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Drodze”, który jest realizowany w województwie łódzkim przez Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy z instytucjami kulturalnymi w regionie. Z tej okazji do Lipiec przyjechał Jakub Wiewiórski – Kierownik Działu Promocji i Rozwoju w Muzeum Kinematografii w Łodzi, dyrektor „ Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Drodze”. W Lipcach pokazano film “Jurek” reżyserii Pawła Wysoczańskiego.

Po pokazie prowadzona była dyskusja dotycząca filmu z udziałem reżysera filmu.

Pomysł na pokaz filmu „Jurek”, o słynnym himalaiście – Jerzym Kukuczce, wziął się z emocji, jakie towarzyszyły polskiej ekspedycji zimowej na szczyt K2. Polski himalaista zginął 24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse. Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80.

Przed prezentacją filmu „Jurek” pokazano film z 1961 roku pt. „Wesele Łowickie”.