UKW – „Lipieckie ostatki we wspomnieniach mistrzyni Zofii Grzegdala i czeladniczek Eli, Romki i Małgosi”

Aktualności, GOKSIR, KULTURA

8 lutego w „tłusty czwartek” odbyło się kolejne w roku akademickim 2017/2018 spotkanie studentów Uniwersytetu Każdego Wieku działającego przy GOKSiR w Lipcach Reymontowskich.

Tym razem nie był to wykład ale pełne humoru spotkanie z panią Zofią Grzegdala – posiadaczką odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, znaną z podtrzymywania tradycji ostatkowych. Temat spotkania to „Lipieckie ostatki we wspomnieniach mistrzyni Zofii Grzegdala i czeladniczek Eli, Romki i Małgosi”.

Pani Zofia Grzegdala opowiadała skąd jej pomysły na coroczne przebierania się podczas ostatków. Jej opowiadania ilustrowane były fotografiami z lipieckich ostatków od lat 80-tych ubiegłego wieku – oczywiście w roli głównej występowała pani Zofia.

Obecne na spotkaniu panie Elżbieta Grzegdala-Kucharska (córka p. Zofii) i pani Małgorzata Lech również z humorem opowiadały o swoim udziale w tym fajnym ale niestety zanikającym zwyczaju. Również studenci UKW dzielili się z zebranymi swoimi wspomnieniami ze spotkań z lipieckimi przebierańcami.

Nie sposób wyliczyć tu wszystkie postaci za jakie przebierała się p. Zofia i jej czeladniczki, a byli to m.in.: milicjanci, politycy, artyści np. Doda, zespół ABBA, który w ostatki nie tylko podziwiać mogli lipczanie ale również uczestnicy balu w Rudniczku koło Głowna.

Było to spotkanie rekordowe pod względem czasu trwania bo ponad 2,5-godzinne.

Obecni na spotkaniu studenci zadeklarowali swoją obecność – oczywiście w przebraniu na ostatkach lipieckich w GOKSiR w dniu 13 lutego.

Poniżej zdjęcia ze spotkania i fotografie z dawnych lipieckich ostatków.