Lipczaki na operze „Straszny dwór”

Aktualności, GOKSIR, KULTURA

 

5 listopada GOKSiR zorganizował wyjazd do Teatru Wielkiego w Łodzi na operę „Straszny dwór”. W wyjeździe uczestniczyła 60 – osobowa grupa lipczaków.

Straszny dwór – polska opera w czterech aktach skomponowana przez Stanisława Moniuszkę w latach 1861–1864. Rzecz dzieje się w pierwszej połowie XVIII wieku. Zbigniew i Stefan wracają do domu po skończonej służbie wojskowej. Poprzysięgają się nie żenić. Ale inne są zamiary ich stryjenki – Cześnikowej. Wrażenie na Paniczach robi historia Damazego, że gmach ten przed laty powstał z hańbiących usług zapłaty, że na tych murach przekleństwa i łzy i stąd nad nimi gniew Boski grzmi!. Miecznik wyjaśnia jednak sytuację – podstęp Damazego wychodzi na jaw, podobnie jak wzajemne zauroczenie młodych, ku ogólnej radości i wstydowi Damazego. Po licznych perypetiach bohaterowie przystępują do podwójnego ślubu: Stefan żeni się z Hanną, a Zbigniew z Jadwigą.
Moniuszko pokazał beztroski obraz życia w szlacheckim dworku, podkreślił siłę rodziny, honoru, stania na straży ojczyzny.