154. rocznica urodzin Reymonta

Aktualności, GOKSIR
 
Władysław Reymont – powieściopisarz, nowelista, reportażysta, laureat Nagrody Nobla.
Ciekawostki o pisarzu:
1. Władysław Stanisław Reymont tak naprawdę nazywał się Rejment, a jego matka wywodziła się ze zubożałej szlachty. Ojciec zaś był parafialnym organistą i takiej samej przyszłości pragnął dla swojego syna. Władysław oddał się jednak podróżom po kraju i kontynencie, a później uczył się krawiectwa w Warszawie i został czeladnikiem.
2. W 1900 roku pisarz uległ poważnemu wypadkowi kolejowemu. Nie był on jednak aż tak poważny, jak to opisano w sfałszowanym raporcie, z którego wynikało, że kilkanaście połamanych żeber i inne urazy pozbawią pisarza możliwości prowadzenia dotychczasowego życia. Reymont otrzymał gigantyczne odszkodowanie, które zapewniło mu komfort psychiczny i absolutną niezależność finansową. Mógł bez wyrzutów sumienia i innych zmartwień poświęcić się twórczości pisarskiej.
3. Chłopomania udzieliła się wielu artystom epoki Młodej Polski, a powieść Reymonta, ukazująca się w odcinkach w Tygodniku Ilustrowanym przez cztery lata od 1902 roku, stała się zwieńczeniem ówczesnej mody i fascynacji. Powieść opowiada o życiu wiejskim na terenach łowickich, a w 1924 roku autor otrzymał za nią Nagrodę Nobla, pokonując w kategorii literatury Maksyma Gorkiego i Tomasza Manna.
4. Władysław Reymont został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego przez obecnego prezydenta, Andrzeja Dudę. Przyznanie orderu miało miejsce jedenastego listopada 2018 roku z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pisarzowi złożono wyraz najwyższego szacunku za zasługi dla chwały i dobra Rzeczypospolitej Polskiej.
5. Od roku 1991 do 1996 wizerunek Władysława Reymonta znajdował się na polskim banknocie o nominale 1000000zł, a od lat sześćdziesiątych pojawiły się również trzy znaczki pocztowe z podobizną Reymonta, wydane przez Pocztę Polską. Dwa z nich ukazały się w związku z rocznicą urodzin pisarza, a jeden w ramach serii „Polscy laureaci Nagrody Nobla”.
6. Władysław Reymont miał bardzo poważną wadę wzroku i bez okularów był niemal ślepy. W czasach młodości, kiedy grywał na deskach teatrów, zdarzyło mu się pomylić drzwi na scenie z szafą, do której wszedł. Kompromitacja ta mogła mieć wpływ na rezygnację z aktorskich planów.