Wyjazd na grób Wł. St. Reymonta

Aktualności, GOKSIR, KULTURA

5 grudnia br. ponad 50-osobowa delegacja lipieckiej gminy udała się na grób Wł. St. Reymonta na Cmentarz Powązkowski w 93 rocznicę śmierci pisarza.

Gminę reprezentowali wójt gminy Marek Sałek, przewodnicząca rady gminy Anna Czajka, radni rady gminy, członkowie Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta na czele z Jagna i Boryną, przedstawiciele Fundacji im. Wł. St. Reymonta, delegacje uczniów ze szkół z terenu gminy Lipce Rey., oraz mieszkańcy gminy. Wraz z grupą lipiecką w uroczystości wzięły udział reprezentacje gmin reymontowskich: Kołaczkowa, Kobiel Wielkich i Rogowa oraz przedstawiciele kolejarzy. Fragmenty „Chłopów” nad grobem pisarza odczytała Zofia Wielec członkini zespołu Lipconki/Miriam. Właściciel Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Rey. niósł krzyż, który znajduje się w zbiorach galerii a był rekwizytem w serialu „Chłopi”. Na grobie pisarza złożono wiązanki i zapalono znicze. Na zakończenie uroczystości przy grobie Wł. St. Reymonta zaśpiewano „Rotę”.

Lipczanie zapalili znicze również na grobie matki pisarza i jego siostry Katarzyny, oraz na grobach aktorów grających w filmie i serialu „Chłopi”: Tadeusza Fijewskiego (odtwórcy roli Kuby), Władysława Hańczy (Macieja Boryny) oraz Barbary Ludwiżanki (Jagustynki). Pamiętano również o grobie Stanisława Wysockiego, projektanta i głównego inżyniera budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

Po zakończeniu uroczystości na Cmentarzu Powązkowskim uczestnicy wyjazdu zwiedzili Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.