Spotkanie z Jerzym Świnogą

Aktualności, EDUKACJA, GOKSIR

 

22 listopada w GOKSiR w Lipcach Reymontowskich odbyło się spotkanie z najbardziej utytułowanym sportowcem gminy Lipce Reymontowskie – Jerzym Świnogą. Jerzy Świnoga to mistrz kolarstwa, który swoją karierę rozpoczął w sekcji kolarskiej LZS „Victoria” Lipce w 1974 roku, obecnie jest trenerem kadry narodowej juniorów na torze.

W spotkaniu z mistrzem kolarstwa uczestniczyli m.in. Stanisław Szadkowski –  „Zasłużony dla Gminy Lipce Reymontowskie”, wieloletni drużynowy ZHP w lipieckiej szkole, nauczyciel wychowania fizycznego, który uczył również pana Jerzego Świnogę. Tadeusz Kruk Przewodniczący Rady Powiatowej LZS Skierniewice, wiceprezes OZPN, wychowanek Stanisława Szadkowskiego. Z przyczyn zdrowotnych w spotkaniu nie mógł uczestniczyć p. Henryk Panak – pierwszy trener naszego mistrza kolarskiego. Do licznie przybyłego grona studentów dołączyli również koledzy i koleżanki z lat szkolnych pana Jurka, oraz jego towarzysze sportowych zmagań np. p. Mirosław Tracz i p. Dariusz Kobyłecki.

Spotkanie przebiegało w bardzo serdecznej atmosferze, pan Jerzy opowiadał o swojej karierze sportowej, o pracy trenera w kadrze narodowej, a także o rodzinie, która zawsze była dla niego wsparciem. Wielokrotnie podkreślał, że pochodzi z Lipiec, że wiele zawdzięcza Lipcom i klubowi LZS „Victoria” . To w Lipcach zaczęła się jego przygoda z kolarstwem, która w przyszłości zaowocowała wspaniałymi sukcesami sportowymi.

Na zakończenie tego wyjątkowego wieczoru pan Jerzy Świnoga na ręce dyrektora GOKSiR p. Tomasza Milewskiego przekazał koszulkę kolarską z napisem: „Tutaj w Lipcach Reymontowskich w klubie LZS „Victoria” zaczęła się moja kolarska przygoda. Dziękuję Świnoga Jerzy”.

Raz jeszcze dziękujemy p. Jerzemu za to wyjątkowe spotkanie, za wzruszające chwile wspomnień i niezwykłe opowieści o drodze wiodącej na szczyt sportowej kariery.

Jerzy Świnoga to kolarz, który rozpoczął swoją karierę w sekcji kolarskiej LZS „Victoria” Lipce w 1974 roku. Jego pierwszym trenerem był Henryk Panak a potem Andrzej Gawlik. Od lipca 1976 roku Jerzy Świnoga przeszedł do LKS Mazowsze Teresin pod opiekę trenera Zdzisława Kalińskiego, była to sekcja wiodąca w województwie skierniewickim.  W klubie tym występował do końca swojej kariery tj. do 1987 roku. Już w 1979 roku na MP juniorów Jerzy Świnoga zdobył 3 miejsce w jeździe indywidualnej na czas. W 1981 r. na MP powtórzył sukces sprzed dwóch lat zdobywając również 3 miejsce ale już w kategorii seniorów. Rok później w 1982 r. p. Jerzy zdobył wicemistrzostwo Polski w wyścigu ze startu wspólnego, przegrywając jedynie z Lechem Piaseckim. Kolejnym sukcesem, jaki odniósł w tym roku to reprezentowanie Polski na MŚ  w wyścigu drużynowym. Rok 1983 przyniósł kolejny sukces, polscy kolarze: Jerzy Świnoga wraz z Lechem Piaseckim, Markiem Leśniewskim i Dariuszem Zakrzewskim zajęli 4 miejsce  na MŚ w wyścigu drużynowym na 100 km. (do brązu zabrakło jedynie 3 sekund!). W 1984 r. podczas Tur de Pologne w klasyfikacji indywidualnej p. Jerzy wywalczył 6 miejsce, zaś w klasyfikacji drużynowej 2 miejsce. W tym też roku p. Jerzy Świnoga otrzymał nominację olimpijską na letnie Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles. Niestety Polska wycofała się z tej olimpiady i polskim sportowcom zaproponowano udział w zawodach pn. „Przyjaźń 84”. Do najważniejszych sukcesów w karierze p. Jerzego należy zaliczyć również 1 miejsce i 3 miejsce  w indywidualnych wyścigach „Dookoła Turcji” oraz zwycięstwa etapowe w wielu wyścigach organizowanych na całym świecie.

Po zakończeniu czynnego kolarstwa p. Jerzy  zajął  się szkoleniem młodzieży mi.in. w klubie kolarskim w Skierniewicach – 5 lat, od 1995 roku pracuje jako trener w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Żyrardowie, a od 2001 roku  jest również trenerem kadry narodowej juniorów na torze. Jego podopieczni zdobyli wiele medali i wiele punktowanych miejsc  na mistrzostwach świata i Europy.