Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego połączone ze spotkaniem Klubu Miłośników Książek

Aktualności, EDUKACJA, GOKSIR

8 września w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipcach Reymontowskich po raz kolejny spotkały się uczestniczki Klubu Miłośników Książek. Wzorem lat ubiegłych biblioteka lipiecka przyłączyła się do akcji „Narodowego Czytania”. Główną ideą tego przedsięwzięcia jest pielęgnowanie historii literatury i wzmacnianie tożsamości narodowej. To także potwierdzenie, że wspólna lektura dzieł polskiej literatury to wspaniała przygoda intelektualna, dobry sposób na spędzanie wolnego czasu a także okazja do przeżywania i przeczytania czegoś wspólnie.

Podczas tegorocznej odsłony akcji czytane były fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Książka opisuje proces dojrzewania Cezarego Baryki, zarówno jego wewnętrzną jak i zewnętrzną przemianę z chłopca w młodego mężczyznę. Z powieści wyłania się także polityczny i społeczny obraz Polski, która dopiero co odzyskała niepodległość.

Książka ta, to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Autor dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Do tej pory ukazało się około 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Książka doczekała się dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza oraz „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.