Pokaz filmów dokumentalnych – zapraszamy

Aktualności, EDUKACJA, GOKSIR

Marcel Łoziński

Urodzony w 1940 w Paryżu. Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej i Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej za „Poste Restante”, nominowany do Oscara za film „89 mm od Europy”. Członek Amerykańskiej Akademii Filmowej AMPAS oraz Europejskiej Akademii Filmowej EFA.
Wykładał w Paryskiej Szkole Filmowej FEMIS, w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadził warsztaty dokumentalne m.in. w Moskwie, Kijowie, Helsinkach, Tallinnie, Marsylii, Pekinie, Mińsku, Barcelonie, Tui, Lyonie i Hawanie.
Prowadzi Dragon Forum – międzynarodowe warsztaty filmu dokumentalnego i pitching
Kieruje kursem dokumentalnym w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy.
W 2014 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej, za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.
W 2016 roku film „Wszystko może się przytrafić” w reżyserii Marcela Łozińskiego zajął pierwsze miejsce w internetowym plebiscycie publiczności na najlepszy w historii polski film dokumentalny.

Tonia i jej dzieci – film o rodzeństwie naznaczonym wyborami ideowymi rodziców.

Wszystko może się przytrafić – bohater filmu, Tomek Łoziński, ma 6 lat. Poznaje świat przemierzając park na hulajnodze. Zatrzymuje się, by wąchać kwiaty, gonić motyle, nakarmić wiewiórkę i łabędzie. Przede wszystkim jednak zatrzymuje się przy stojących wzdłuż parkowych alejek ławkach, na których siedzą stare kobiety i starzy mężczyźni. Rozmawiając z nimi konfrontuje swoją wiedzę z ich doświadczeniami