Rajd rowerowy szlakiem miejsc, w których realizowano film i serial „Chłopi”

Aktualności, EDUKACJA, GOKSIR

3 czerwca br. w ramach zajęć Uniwersytetu Każdego Wieku odbył się rajd rowerowy szlakiem miejsc, w których realizowano film i serial „Chłopi” w reżyserii Jana Rybkowskiego. W rajdzie uczestniczyła ponad 30-osobowa grupa, byli to nie tylko studenci UKW. Komandorem wyprawy był pan Zbigniew Stań właściciel Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych w Lipcach Reymontowskich, w której zgromadzonych jest wiele rekwizytów użytych na planie filmu oraz pamiątkowych fotografii i wycinków prasowych związanych z filmem i serialem. Pan Zbigniew występował w filmie i serialu „Chłopi”, jako statysta.

                Pomimo niespodzianek pogodowych rajd był bardzo udany. Zwiedzono miejsca nagrywania filmu i serialu „Chłopi”: Chlebów miejsce gdzie Szymek Pacześ budował swoją chałupę, Święte – m.in. miejsce, gdzie odbyło się powitanie chłopów wracających z więzienia. Uczestnicy przejechali przez Rezerwat Bażantarnia – poznając jego historię. W Słomkowie zwiedzono miejsce, gdzie nagrano płonący stóg. Pszczonów Góry – pamiętny wąwóz, gdzie wywieziono Jagnę. Pszczonów Wodzica – gdzie nagrywano żniwa. Pszczonów: cmentarz – m.in. miejsce pochówku Macieja Boryny, okolice kościoła – filmową organistówkę i plebanię. Budynek adoptowany na karczmę filmową i istniejącą do dziś kuźnię filmową. Uczestnicy zapoznali się także z historią tamtejszego kościoła.  

                Następnie rajd przejechał przez malowniczą trasę Pszczonów Błota, gdzie również nagrywano sceny filmowe. Obejrzano miejsce, gdzie do początku lat 60-tych zatrzymywał się tabor cygański. Wycieczka zwiedziła także Rezerwat Źródła Borówki. Następnie udano się do Retniowca, gdzie nagrywano ostatnią scenę filmową, czyli orkę Antka. Uczestnicy odwiedzili zamieszkałe tam małżeństwo z Holandii, gdzie spotkali się z miłym przyjęciem.  Z Retniowca wycieczka udała się do Lipiec Reymontowskich, gdzie zwiedzono Galerię Staroci i Pamiątek Regionalnych państwa Marii i Zbigniewa Staniów. Rajd zakończył wspólny grill.