Narodowe Czytanie „Wesela” w lipieckiej bibliotece

Aktualności, GOKSIR, KULTURA

Po raz piąty Gminna Biblioteka Publiczna w Lipcach Reymontowskich przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. 2 września 2017 roku podczas kolejnego spotkania uczestniczek Klubu Miłośników Książek czytany był wybrany przez internautów dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Członkinie klubu przeczytały wybrane wcześniej sceny dramatu. Nie zabrakło politycznego dyskursu Czepca z Dziennikarzem, zabawnej rozmowy Radczyni z Kliminą, dialogów Panny Młodej z Panem Młodym i Poetą.
117 lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele Jadwigi Mikołajczykówny i Lucjana Rydla, które na zawsze odmieniło obraz polskiej literatury.
Na kanwie tego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat, barwną i niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach.
Ideą Narodowego Czytania jest popularyzacja czytelnictwa, przypomnienie polskich wybitnych dzieł literackich, zwrócenie uwagi na piękno polskiej literatury oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.