80-lecie Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta

Uncategorized

12 sierpnia 2012 roku odbyły się Uroczystości Jubileuszowe 80-lecia działalności Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta pod patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewody Łódzkiego.

Obchody jubileuszu rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą odprawioną w intencji Zespołu w kościele parafialnym w Lipcach Reymontowskich, przez Proboszcza – ks. Franciszka Urbaniaka oraz ks. Krzysztofa Piotrowskiego (byłego prefekta lipieckiej parafii) a także ks. Grzegorza Pypeć.

Następnie barwny korowód uczestników przeszedł ulicą Reymonta na teren Zagrody Ludowej, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości i koncert galowy Jubilata.

Uroczystości jubileuszowe Zespołu uświetnili swoją obecnością liczni znamienici goście: p. Dorota Rutkowska – Poseł na Sejm RP , p. Jolanta Chełmińska – Wojewoda Łódzki , p. Witold Stępień – Marszałek Województwa Łódzkiego , p. Jan Białek – Wicestarosta Powiatu Skierniewickiego, odznaczeni tytułem Honorowego Obywatela Gminy Lipce Reymontowskie – aktorzy: P. Emilia Krakowska i p. Marcel Szytenchelm, p. Jerzy Konarzewski – Honorowy Prezes Klubu Polonijnego „Sobieski” w Karyntii w Austrii, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, reprezentanci licznych instytucji i organizacji oraz pozostali przyjaciele i sponsorzy Zespołu.

Z okazji 80-lecia działalności Amatorski Zespół Regionalny im. Wł. St. Reymonta otrzymał:

• Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę pieniężną w wysokości 15.000,00 zł.
  • nagrodę pieniężną Marszałka Województwa Łódzkiego w wysokości 4.000,00 zł.
  • nagrodę pieniężną Starosty Powiatu Skierniewickiego w wysokości 1.500,00 zł.

Członkowie A.Z.R. im. Wł. St. Reymonta otrzymali niżej wymienione odznaczenia państwowe:

Krzyże Zasługi nadane przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego

• Złoty Krzyż Zasługi: Teresa Pszczółka, Irena Szychowska, Bogusława Świderek, Jan Barańczyk
  • Srebrny Krzyż Zasługi: Olimpia Kuchta, Zofia Białek, Małgorzata Świderek, Józef Bartosiewicz, Jerzy Drzewiecki
  • Brązowy Krzyż Zasługi: Danuta Stefaniak, Jan Szymański

Odznaki Honorowe „Zasłużony dla kultury polskiej” nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

• Jerzy Murgrabia, Józef Bartosiewicz, Danuta Stefaniak i Jan Szymański.