Centralne obchody 150. rocznicy urodzin Wł. St. Reymonta w Warszawie pod patronatem Prezydenta RP – Andrzeja Dudy

7 maja 2017 roku odbyły się w Warszawie centralne obchody 150. rocznicy urodzin Wł. St. Reymonta. Przedsięwzięciu patronował Prezydent RP – Andrzej Duda.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, którą odprawił ks. Biskup Józef Zawitkowski. Następnie uczestnicy przeszli Krakowskim Przedmieściem do gmachu Centralnej Biblioteki Rolniczej. Kolejnym punktem programu był wykład nt. życia i twórczości Wł. St. Reymonta, wygłoszony przez panią Danutę Łaską. Uroczystości odbywające się w CBR zakończyły prezentacje fragmentów twórczości Wł. St. Reymonta w wykonaniu młodzieży – laureatów ogólnopolskiego konkursu recytatorskiego „Mówimy Reymontem”. Uroczystościom odbywającym się bibliotece towarzyszyła wystawa o Wł. St. Reymoncie ze zbiorów Zbigniewa Stania. Następnie zaproszeni goście, delegacje i wszyscy uczestnicy udali się na Cmentarz Powązkowski, by tam złożyć kwiaty na grobie Wł. St. Reymonta, a także na grobie matki pisarza – Antoniny Rejment.

O rocznicy urodzin pisarza pamiętały również panie z Klubu Miłośników Książek przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipcach R., które złożyły kwiaty pod pomnikiem Wł. St. Reymonta znajdującym się w mini-parku w Lipcach Reymontowskich.