Wyjazd do Płocka

22 kwietnia GOKSiR zorganizował wyjazd do Płocka, który jak mało, kto pamięta, w latach 1079–1138 był stolicą Polski.
W wyjeździe wzięło udział ponad 30 studentów UKW, wykładowcy UKW, członkowie „Zespołu bez Nazwy”, działacze i pracownicy kultury – ogółem ponad 50 osób.
Uczestnicy wyjazdu zwiedzili: molo, znajdujące się poniżej Wzgórza Tumskiego wzdłuż linii brzegowej Wisły. Następnie udali się na Wzgórze Tumskie, na którym znajdują się najważniejsze historyczne budowle tysiącletniego miasta z punktami widokowymi na Wisłę i jej drugi brzeg.
Uczestnicy zwiedzili Katedrę, a dokładniej bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Płocku, w której pochowani są m.in. Władysław Herman i Bolesław Krzywousty. Katedrę zdobi replika “drzwi płockich”.
Kolejnym punktem wycieczki był dom i dąb Władysława Broniewskiego oraz plac Obrońców Warszawy, na którym stoi pomnik Władysława Broniewskiego, a także płocki „kwadrat żydowski”, odwach z 1837 roku – dawna wartownia wojsk rosyjskich oraz Towarzystwo Naukowe Płockie, które jest jednym z najstarszych w Polsce towarzystw i mieści się w gotyckiej kanonii.
Następnie uczestnicy odwiedzili Muzeum Diecezjalne, które mieści się w dwóch budynkach, a jego podstawę stanowią zbiory szeroko pojętej sztuki religijnej: rękopisy, kolekcja pasów kontuszowych i szat liturgicznych, a także zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego, eksponaty z takich dziedzin jak: ceramika, numizmatyka, medalierstwo, militaria, sfragistyka i filatelistyka.
W trakcie wyjazdu zobaczyliśmy Stary Rynek, park (na terenie, którego w średniowieczu znajdowały się ogrody Dominikanów), dawny Rynek Kanoniczny, szkołę z 1180 roku oraz katedrę Mariawitów.
Kolejnym miejscem, do którego udali się uczestnicy wyjazdu było Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, miejsce, w którym św. Siostra Faustyna miała wizję objawienia Jezusa, który kazał jej namalować obraz Miłosierdzia Bożego.
Po obiedzie i chwili odpoczynku udaliśmy się do płockiego ZOO, które jest w czołówce polskich ogrodów zoologicznych.
Pomimo niezbyt dobrych warunków atmosferycznych uczestnicy wyjazdu byli zadowoleni z programu wycieczki, oraz miłej atmosfery.