KMK 3 września 10

Narodowe Czytanie “Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza

Aktualności

3 września 2016 roku odbyło się kolejne spotkanie uczestniczek Klubu Miłośników Książek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lipcach Reymontowskich. Po raz czwarty biblioteka włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. Lektury lat ubiegłych to bajki i fragmenty „Zemsty” Aleksandra Fredry, „Ogniem i mieczem Henryka Sienkiewicza oraz „Lalka” Bolesława Prusa. Tegoroczna „narodowa literatura” wybrana przez internautów to „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Jak powiedział prezydent Andrzej Duda ogłaszając wyniki tegorocznego głosowania: To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić . „Quo vadis” to jedna z najbardziej znanych na świecie powieści polskiego noblisty, wydana w blisko 60 krajach, przetłumaczona na ponad 50 języków. Jej sukces przyczynił się do przyznania Henrykowi Sienkiewiczowi w 1905 roku nagrody Nobla za całokształt twórczości.

Członkinie Klubu Miłośników Książek przeczytały wybrane fragmenty powieści Sienkiewicza. Wspólna lektura to wspaniała okazja by raz jeszcze przeżyć zapierającą dech w piersiach historię Marka Winicjusza, Ligii, Petroniusza i innych bohaterów rozgrywającą się w starożytnym Rzymie za panowania Nerona, by odczytać ją na nowo. Chociaż wydaje się, że wszyscy doskonale znamy treść powieści „Quo vadis”, to Narodowe Czytanie pozwala ponownie odkryć jej urodę, przenieść się wyobraźnią w odległe czasy początków chrześcijaństwa.

KMK 3 września 10

KMK 3 września 4