Aktualności, EDUKACJA, GOKSIR, KULTURA

19 listopada w GOKSiR odbyło się wydarzenie artystyczne pn. Oblicza lipieckiego patriotyzmu na kartach powieści „Chłopi” w 99-rocznicę przyznania literackiej Nagrody Nobla – Wł. St. Reymontowi. Uroczystość nawiązywała do dwóch listopadowych dat, 105-tej rocznicy odzyskania niepodległości – 11 listopada, oraz do 99-tej rocznicy przyznania literackiej Nagrody Nobla  Wł. St. Reymontowi – 13 listopada. Na wydarzenie złożyły się dwie formy artystyczne nawiązujące do tematu patriotyzmu, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów Ogniska Muzycznego Mały Wirtuoz oraz głośne czytanie wybranych fragmentów powieści „Chłopi”. Lekturę książki rozpoczął Wójt Gminy – Marek Sałek, a kontynuowali zaproszeni goście wśród których znaleźli się: Anna Czajka Przewodnicząca RG, Ks. kan. Janusz Zabłocki proboszcz lipieckiej parafii, Ewelina Barańczyk dyrektor Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich, Józef Bartosiewicz członek Rady A.Z.R. im. Wł. St. Reymonta, Irena Szychowska przewodnicząca lipieckiego KGW, Zbigniew Stań właściciel Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych, Piotr Marasek przedstawiciel lipieckiej OSP, Edyta Pintara dyrektor GOKSiR oraz młodzież szkolna, która znalazła się w gronie laureatów konkursu na czytanie fragmentu powieści „Chłopi”, zorganizowanego w lipieckim ośrodku kultury w maju br.

Wł. St. Reymont w swojej twórczości uwzględnił idee rodzącej się niepodległości. Myśl patriotyczna przejawia się także w powieści „Chłopi”. Znajdziemy tu: przywiązanie do ziemi ojczystej czyli walkę o każdy jej skrawek, religijność i pobożność chłopów, która porządkuje wizję świata, daje poczucie bezpieczeństwa i buduje wspólnotę, niechętny stosunek do kolonizatorów niemieckich czy protest przeciwko budowie rosyjskiej szkoły. W książce pobrzmiewają też echa niedawnego powstania styczniowego, w którym brali udział bohaterowie powieści.

Podróż po kartach powieści „Chłopi” przeplatała się z pieśniami patriotycznymi wykonanymi przez dzieci i młodzież z Małego Wirtuoza. Nasi młodzi artyści znów stanęli na wysokości zadania i swoją interpretacją utworów wzruszali, niekiedy nawet do łez, publiczność zasłuchaną w patriotyczne melodie.