Uroczysta premiera filmu „Chłopi”

Aktualności, EDUKACJA, GOKSIR, KULTURA

13 października w Kinoteatrze Polonez w Skierniewicach odbyła się uroczysta premiera kinowa filmu „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. Z tej okazji na  wieczorny pokaz Wójt Gminy Marek Sałek zaprosił mieszkańców Gminy Lipce Reymontowskie. Wśród zaproszonych gości obecni byli również  m. in. poseł Grzegorz Wojciechowski, poseł Dariusz Klimczak, senator Rafał Ambrozik, radna Sejmiku Województwa Łódzkiego Ewa Wendrowska. Pokaz filmu uświetniło spotkanie z producentem. Sean Bobbit w rozmowie z  dziennikarzem Łukaszem Saptura opowiedział o pracach nad filmem.

Po prezentacji na uczestników czekał poczęstunek, podczas którego widzowie mogli wymienić się swoimi odczuciami i wrażeniami towarzyszącymi im podczas seansu.

O oprawę gastronomiczną zadbało KGW Wola Drzewiecka we współpracy ze wszystkimi KGW z Gminy Lipce Reymontowskie.

Film „Chłopi” jest już trzecią (po wersjach z 1922 i 1973 roku) pełnometrażową adaptacją powieści Wł. Reymonta pod tym samym tytułem. Pierwsza ekranizacja powieści miała miejsce w 1922 roku. Był to film obyczajowy w reżyserii Eugeniusza Modzelewskiego. Produkcja ta została zrealizowana przy udziale samego autora literackiego pierwowzoru. Następnej adaptacji filmowej powieści „Chłopi” dokonał w 1972 r. Jan Rybkowski. Serial a następnie film kręcono w Lipcach i w okolicznych miejscowościach. Realizacja filmu odbyła się przy udziale członków lipieckiego zespołu „Wesele Boryny” oraz mieszkańców Lipiec, Pszczonowa i okolicznych wsi, jako statystów. Rolę Młynarzowej powierzono  mieszkance Lipiec – Helenie Pintarowej.

Tym razem film „Chłopi” został zrealizowany w technice animacji malarskiej, na podstawie malarstwa okresu Młodej Polski. Ta innowacyjna technika realizatorska sprawiła, że dzieło Reymonta jest pokazane światu na nowo. Film jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii “najlepszy film międzynarodowy”.