Pokaz filmu dokumentalnego „Zapach ziemi”

10 maja br. w GOKSiR w Lipcach Reymontowskich odbył się pokaz filmu dokumentalnego „Zapach ziemi” w reżyserii Jacka Grudnia, publicysty, laureata wielu nagród dziennikarskich, w tym miesięcznika Press dla Najlepszego Dziennikarza Regionu Łódzkiego.

Film opowiada historię Hovhannesa Yazihyana. Urodzony w Armenii mistrz sportów siłowych i trener sportów walki 24 lata temu wyemigrował do Polski po wyniszczającej kraj wojnie armeńsko-azerskiej,  w której był frontowym żołnierzem. W Polsce założył rodzinę, zrobił sportową karierę, zdobywając wielokrotnie tytuły mistrzowskie w wyciskaniu sztangi leżąc. Jego pasją jest praca z młodzieżą, prowadzi klub sportowy jest nauczycielem wychowania fizycznego w jednej z łódzkich szkół. “Zapach ziemi” to jego sentymentalna podróż do Armenii, opowieść o życiowych wyborach i miłości do dwóch krajów: tego w którym się urodził i tego, który wybrał jako miejsce do życia.

Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z reżyserem Jackiem Grudniem oraz z głównym bohaterem dokumentu Hovhannesem Yazihyana, które poprowadził wicedyrektor Muzeum Kinematografii w Łodzi – Jakub Wiewiórski. To wydarzenie stanowiło wyjątkową atrakcję dla uczestników projekcji, którzy mieli możliwość skonfrontowania swoich wrażeń i refleksji z twórcą filmu oraz z samym bohaterem. Dyskusja potwierdziła że główny bohater dokumentu, o niewątpliwie imponującej tężyźnie fizycznej, jest niezwykle wrażliwą osobą.

Serdeczne podziękowania za organizację tego wyjątkowego wydarzenia dla przedstawicieli Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz dla wyjątkowych gości przekazał Wójt Gminy Lipce Reymontowskie p. Marek Sałek wraz z Przewodniczącą RG p. Anną Czajką.

Niewątpliwie film i spotkanie z twórcami na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników.