Rozmówki filmowe w Lipcach Reymontowskich

15 września w GOKSiR w Lipcach Reymontowskich odbyła się projekcja filmu dokumentalnego „Ewa chce spać” z 1957 roku, w reż. Tadeusza Chmielewskiego. Projekcja poprzedzona została wykładem Jakuba Wiewiórskiego, który przybliżył założenia „Rozmówek filmowych” na podstawie konkretnych scen z polskich filmów fabularnych oraz przedstawił publiczności cel i założenia wieczorów z filmem jako źródłem wiedzy o języku danego czasu.

Spotkanie wpisało się w cykl wydarzeń, który realizowany jest przez Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy z instytucjami kulturalnymi w regionie.

Rozmówki filmowe to bardzo ciekawy projekt, nie tyle filmowy, co językoznawczy. Cały projekt pokazuje, jak zmieniało się społeczeństwo i język polskiego filmu. Projekt Rozmówki filmowe jest finansowany przez Narodowe Centrum Kultury z programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” oraz współfinansowany przez Łódź – Miasto Filmu UNESCO.