Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego połączone ze spotkaniem Klubu Miłośników Książek

Wzorem lat ubiegłych biblioteka lipiecka przyłączyła się do akcji „Narodowego Czytania”. 5 września w GOKSiR w Lipcach Reymontowskich spotkały się panie z Klubu Miłośników Książek aby przeczytać fragmenty „Balladyny”.

Ten słynny utwór dramatyczny, znany wszystkim z lekcji języka polskiego, po latach odkrywany jest na nowo. Przeczytane fragmenty zainicjowały dyskusję, w której pojawiło się wiele pytań. Czy gdyby zazdrosna o mężczyznę nimfa Goplana nie namieszała w życiu sióstr, to wszystko potoczyłoby się inaczej? Balladyna nie zwróciłaby się przeciwko siostrze? Pierwsze morderstwo pociąga za sobą kolejne. Czy bezwzględność i żądza władzy tkwiły w Balladynie od zawsze i tylko czekały na sprzyjające okoliczności, by się ujawnić? Czy Alina swym zachowaniem w pewnym stopniu sprowokowała siostrę do okrucieństwa?

Mimo upływu czasu „Balladyna” porusza wiele aktualnych problemów. Zachęcamy wszystkich do odświeżenia lektury i gwarantujemy wspaniałą „ucztę” czytelniczą.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Główną ideą tego przedsięwzięcia jest pielęgnowanie historii literatury i wzmacnianie tożsamości narodowej. To także potwierdzenie, że wspólna lektura dzieł polskiej literatury to wspaniała przygoda intelektualna, dobry sposób na spędzanie wolnego czasu a także okazja do przeżywania i przeczytania czegoś wspólnie.