Uroczystości upamiętniające 94-rocznicę śmierci Wł. St. Reymonta

5 grudnia br. liczne delegacje z całej Polski spotkały się przy grobie Wł. St. Reymonta na warszawskich powązkach aby wspólnie uczcić 94-rocznicę śmierci wielkiego Polaka, uznanego pisarza, laureata literackiej Nagrody Nobla, patrona wielu szkół i miejscowości. Gospodarzem uroczystości upamiętniających rocznicę śmierci pisarza była gmina Lipce Reymontowskie. Lipiecką delegację reprezentowali wójt gminy p. Marek Sałek z małżonką Karoliną Sałek, wiceprzewodnicząca rady gminy p. Anna Gidrewicz-Krawczyk wraz z radnymi, p. Zbigniew Stań – właściciel Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych, p. Tadeusz Pintara – Przewodniczący Rady Fundacji im. Wł. St. Reymonta, p. Jadwiga Kabat – prezes SKR, Amatorski Zespół Regionalny im. Wł. St. Reymonta, zespół śpiewaczy Lipconki/Miriam, delegacje uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich, ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Drzewcach, oraz ze  Szkoły Podstawowej w Mszadli.

Po utworzeniu orszaku przy warszawskiej nekropoli delegacje przeszły do grobu Wł. St. Reymonta gdzie zostały zapalone znicze i złożone wieńce. Licznie zgromadzonych gości podjął gospodarz uroczystości – p. Marek Sałek wójt gminy Lipce Reymontowskie. Wśród grona uczestników znaleźli się m.in. poseł Bożena Żelazowska, dyrektor Klubu Parlamentarnego PSL – p. Stanisław Brzóska, aktorki: Emilia Krakowska – odtwórczyni roli Jagny i Irena Karel – odtwórczyni roli Tereski żołnierki w serialu „Chłopi”. Delegacja Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego na czele z dyrektorem Muzeum dr Januszem Gmitrukiem  oraz przedstawicielami działu Naukowo-Oświatowego Muzeum: dr Mirosławą Bednarzak-Liberą, Michałem Wójtowiczem i Rafałem Toczkiem, delegacja Muzeum Niepodległości i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, której przewodniczył dyrektor Muzeum dr Tadeusz Skoczek, delegacja Akademii Seniora Muzeum Niepodległości, a także p. Zbigniew Czaplicki – pełnomocnik Marszałka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego ds. Kombatantów, p. Zofia Kaczor-Jędrzycka – honorowa prezes Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych i Fundacji Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych. Wśród uczestników byli także przedstawiciele środowiska kolejarskiego, któremu przewodniczyli p. Katarzyna Kucharek – Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP oraz p. Zbigniew Ciemny –  prezes PKP Intercity Remtrak. W uroczystości włączyli się przedstawiciele gmin Kołaczkowo i Będków oraz druhowie z OSP Przyłęk Duży. Wśród gości nie mogło zabraknąć członków zarządu Ogólnopolskiego Klubu Szkół Reymontowskich wraz z przewodniczącą klubu Mirosławą Lechowską, członków zarządu Stowarzyszenia „Nasz Reymont” oraz dyrektorów, nauczycieli wraz z delegacjami uczniowskimi szkół reymontowskich z całej Polski.

Po powitaniu zgromadzonych delegacji głos zabrał wójt gminy Lipce Reymontowskie – p. Marek Sałek, który podkreślił wartość twórczości pisarza dla lipieckiej gminy jak również dla narodu polskiego. Następnie głos zabrała poseł Bożena Żelazowska nawiązując w swej wypowiedzi m.in. do pięknej tradycji spotykań przy grobie pisarza, tradycji która łączy ludzi i wzmacnia tożsamość narodową. Po oficjalnych wystąpieniach odmówiono modlitwę za duszę śp. Wł. St. Reymonta, którą poprowadził ksiądz Stanisław Zarosa – Kapelan Stowarzyszenia „Nasz Reymont” i Ogólnopolskiego Klubu Szkół  Reymontowskich. Następnie krótką prelekcję o Wł. St. Reymoncie wygłosił dr. Marek Błaszczyk, przedstawiciel gminy Kołaczkowo. Tradycją spotkań na cmentarzu powązkowskim stało się odczytanie fragmentu powieści „Chłopi”, którego nie mogło zabraknąć również w tym roku. Opis śmierci Macieja Boryny przedstawił członek Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta – Konrad Gładys. Następnie w hołdzie wielkiemu pisarzowi wspólnie odśpiewano „Rotę”. Nie zabrakło również piosenki o Lipcach, którą zaśpiewał A.Z.R. im. Wł. St. Reymonta wraz z zespołem śpiewaczym Lipconki /Miriam.

Po zakończeniu uroczystości przy grobie pisarza delegacje udały się na grób matki pisarza i jego siostry Katarzyny, znicze zapalono również na grobach aktorów: Tadeusza Fijewskiego (Kuby), Władysława Hańczy (Macieja Boryny) oraz Barbary Ludwiżanki (Jagustynki). Jak co roku pamiętano również o grobie Stanisława Wysockiego, projektanta i głównego inżyniera budowy Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

Po opuszczeniu warszawskiej nekropolii uczestnicy wyjazdu udali się do gmachu Sejmu.  Tam trasa zwiedzania obejmowała m.in. salę kolumnową, hall główny, gdzie znajdują się tablice upamiętniające posłów II Rzeczypospolitej – ofiary II wojny światowej oraz parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Największe wrażenie na młodych i dorosłych uczestnikach wywarła Sala Posiedzeń Sejmu, którą można było podziwiać z galerii dla publiczności.

Organizatorami wyjazdu byli: Urząd Gminy Lipce Reymontowskie i Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich.