Udział KMK w spotkaniu autorskim z Anną Brzezińską

Aktualności, EDUKACJA, GOKSIR

13 listopada br. panie z Klubu Miłośników Książek działającego przy Bibliotece Publicznej w Lipcach Reymontowskich wzięły udział w spotkaniu autorskim z Anną Brzezińską,  zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Makowie.

Anna Brzezińska to uznana autorka powieści fantasy oraz mediewistka. Podczas ponad dwugodzinnego spotkania autorka ujęła wszystkich słuchaczy ogromem swojej wiedzy historycznej i niezwykłą umiejętnością dzielenia się nią w przystępny i bardzo zajmujący sposób. Uczestnicy spotkania z zapartym tchem słuchali opowieści o życiu codziennym w średniowieczu, o losach królewien i służących, o czarownicach i kobietach niepokornych. Z bogatej twórczości Anny Brzezińskiej, z wielości problemów i różnorodności wątków, to właśnie o kobiecej perspektywie doświadczania historii autorka mówiła najwięcej. Osią, wokół której toczyła się rozmowa były historie Anny, Zofii i Katarzyny Jagiellonek oraz ich służącej karlicy – Dosi, bohaterek książki „Córki Wawelu”. Uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem chłonęli tę wyjątkową lekcję historii o życiu codziennym w Polsce za czasów Jagiellonów.

W czasie spotkania pisarka opowiadała również o historii społecznej widzianej oczami jednostki, która stanowi istotne dopełnienie ogólnej wiedzy historycznej. Podkreślała, że myśląc o przeszłości nie należy opierać się o teraźniejsze kryteria.

Dziękujemy pani Marzenie Kubik – Dyrektor GBP w Makowie za zaproszenie naszego klubu na to niezwykłe spotkanie z historią, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Dziękujemy również za miłą i ciepłą atmosferę, która towarzyszyła temu wydarzeniu.