
Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 Uniwersytetu Każdego Wieku w Lipcach Reymontowskich
17 października br. w GOKSiR w Lipcach Reymontowskich odbyła się inauguracja roku akademickiego 2019/2020 Lipieckiego Uniwersytetu Każdego Wieku działającego przy ośrodku kultury w Lipcach Reymontowskich.
Spotkanie rozpoczęła pani Zofia Wielec – prezes stowarzyszenia Lipiecki Uniwersytet Każdego Wieku, która powitała zaproszonych gości oraz wszystkich przybyłych wykładowców i słuchaczy. Następnie wiele ciepłych słów do studentów skierował obecny na spotkaniu pan Marek Sałek Wójt Gminy Lipce Reymontowskie.
Wykład inauguracyjny nt. „Ojcowie naszej tożsamości narodowej” cz. 1 Stanisław Moniuszko, czyli „książę muzyki polskiej” wygłosiła pani Danuta Łaska. Przedstawiona prezentacja, wzbogacona licznymi fotografiami i utworami muzycznymi, wzbudziła duże zainteresowanie wśród słuchaczy.
Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 r. w miejscowości Ubiel na Białorusi. Był jedynakiem, oczkiem w głowie rodziców, którzy postanowili zadbać o solidne wykształcenie syna. Nauka się opłaciła, gdyż ich syn wydał 15 śpiewników zawierających ponad 268 pieśni, a także ponad 20 oper, operetek, baletów. Tworzył również muzykę kościelną. W jego twórczości pojawia się muzyka słowiańska (mazurki, kujawiaki, oberki), oraz melodie i tańce ludowe. W swej twórczości wykorzystywał dzieła polskich poetów, m.in. Kochanowskiego i Mickiewicza.
W jego twórczości bardzo wyraźnie przewijają się wątki patriotyczne, chociaż w Polsce początkowo trudno mu było zdobyć sławę i uznanie. Krytykę swoich dzieł przyjmował bardzo emocjonalnie, co ciężko odbijało się na jego zdrowiu. Mimo to w końcu zdobył sławę i uznanie. Najbardziej znane opery to „Halka”, „Straszny Dwór”. Ponadto stworzył operetki, kantaty, msze i pieśni. Skomponował również muzykę do „Dziadów’’ Mickiewicza.
W życiu prywatnym był czuły i rodzinny. Bardzo kochał swą żonę Aleksandrę a rozstania z nią przeżywał bardzo głęboko, co zaowocowało pełnymi miłości i oddania listami. Państwo Moniuszko mieli dziesięcioro dzieci, a ich potomkowie żyją do dziś. Śmierć Wielkiego Kompozytora przyszła nieoczekiwanie. Stanisław Moniuszko zmarł na atak serca w wieku 53 lat. Jego pogrzeb stał się okazją do zamanifestowania patriotycznych postaw społeczeństwa. Na pogrzeb przyszło ponad 100 tys. osób. Ciało złożono na „Powązkach” w Warszawie.