
Narodowe Czytanie Nowel Polskich połączone ze spotkaniem Klubu Miłośników Książek
W pierwszą sobotę września Gminna Biblioteka Publicznej w Lipcach Reymontowskich wzorem lat ubiegłych przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”. Główną ideą tego przedsięwzięcia jest pielęgnowanie historii literatury i wzmacnianie tożsamości narodowej.
Podczas tegorocznej odsłony akcji czytane były fragmenty nowel polskich wśród których znalazły się: „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój Ojciec wstępuję do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza, „Orka” Władysława St. Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” – Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” (z cyklu: Pamiątki Soplicy) Henryka Rzewuskiego.
Jak w specjalnym liście napisał Prezydent RP Andrzej Duda:
Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.
Spotkanie rozpoczęła pani Anna Czajka Przewodnicząca Rady Gminy Lipce Reymontowskie, która odczytała fragment noweli „Dym” Marii Konopnickiej. Następnie panie przybliżyły fragmenty poszczególnych utworów. Na szczególną uwagę zasłużyło opowiadanie pt. „Orka” Wł. St. Reymonta, które zostało odczytane w całości. Po czasie zasłuchania przyszła kolej na refleksje i podzielenie się swymi spostrzeżeniami i odczuciami. Kolejny raz okazało się, że wspólna lektura dzieł polskiej literatury to wspaniała przygoda intelektualna, dobry sposób na spędzanie wolnego czasu a także okazja do przeżywania i przeczytania czegoś wspólnie.