
Wernisaż wystawy „Malarstwo Antoniego Mikiny 1919-1994 – w 100 – lecie urodzin artysty”
15 marca w GOKSiR odbył się wernisaż wystawy malarstwa Antoniego Mikiny pt. „Malarstwo Antoniego Mikiny 1919-1994 – w 100 – lecie urodzin artysty”. W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in: Piotr i Tomasz Mikina – synowie artysty oraz rodzina bliższa i dalsza artysty, ks. kan. Janusz Zabłocki – Proboszcz Parafii w Lipcach Reymontowskich, ks. Bartłomiej Borowski – Wikariusz naszej parafii, radni Rady Gminy w Lipcach Reymontowskich oraz przyjaciele lipieckiej kultury.
Wszystkich zgromadzonych powitał Tomasz Milewski – dyrektor GOKSiR, a następnie przekazał głos Pani Annie Czajka – przewodniczącej Rady Gminy Lipce Reymontowskie i jak ją nazywał p. Antonii „jego stryjeczna wnuczka Hania”. Pani Anna Czajka przedstawiła życiorys artysty oraz opowiedziała o jego pracy artystycznej i prezentowanych obrazach.
W sali wystawiono ponad 50 obrazów artysty, malowanych farbami olejnymi i akwarelą. Dzieła artysty są niepowtarzalne i różnorodne, emanują ciepłem i bogactwem barw, jest to malarstwo realistyczne, przedstawiające plenery wiejskie, pejzaże, kwiaty, lasy.
W imieniu GOKSiR oraz wszystkich gości serdecznie dziękujemy Pani Annie Czajka za pomysł i zorganizowanie wystawy oraz ufundowanie poczęstunku dla gości.
Wystawa będzie czynna do 31 maja 2019 roku.
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.
Życiorys artysty:
Antoni Mikina urodził się 16.02.1919 roku w Drzewcach.
Od najmłodszych lat wykazywał talent plastyczny i marzył, aby w przyszłości zostać malarzem.
Pierwsze farby otrzymał od swojej nauczycielki języka polskiego Pani Marii Nowickiej, która dostrzegła w młodym Antonim talent i zamiłowanie do sztuki malarstwa.
Jego druga pasją było lotnictwo, które ostatecznie wybrał po ukończeniu skierniewickiego gimnazjum i rozpoczął studia w Szkole Lotniczej w Dęblinie.
Niestety II wojna światowa i jego późniejsza działalność w oddziałach Armii Krajowej uniemożliwiła kontynuację studiów lotniczych.
Podczas wojny w latach 1940 – 1945, występując pod pseudonimem „Drzewik”, Antoni Mikina walczył w oddziale Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej na terenie Drzewiec i Rogowa, jako zastępca dowódcy plutonu nr 12.
Po wojnie ukończył studia prawnicze w Łodzi i rozpoczął pracę, jako mecenas prawa – adwokat.
Od 1982 roku, z czasem przejścia na emeryturę, powrócił do marzeń z przeszłości i zaczął malować. Wiedzę plastyczna poszerzał studiując na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, kierowanego przez sławnego artystę łódzkiego, ówczesnego rektora, prof. Ryszarda Hungera, w ramach działalności Uniwersytetu III Wieku.
Kochał przyrodę i jej naturalność. Był również świetnym portrecistą.
Namalował wiele portretów Jana Pawła II, uznając, że na pewno kiedyś zostanie świętym, co też się stało. Jednym z nich jest portret św. Jana Pawła II, zdobiącego wnętrze lipieckiego kościoła, ofiarowany przez Antoniego w 1987 roku.
Namalował ponad 1200 obrazów, głownie olejnych i akwareli.
Prace swoje prezentował na 25 wystawach zbiorowych i na 11 wystawach autorskich, na których otrzymał wiele nagród i wyróżnień.
Jego prace prezentowane były m.in. na wystawie w GOKSiR w Lipcach Reymontowskich w 1991 lub 1992 roku.
Jego prace można spotkać w Muzeum Archeologiczno – Etnograficznym w Łodzi, Muzeum im. Wł. St. Reymonta w Lipcach Reymontowskich, Muzeum w Brodnicy, a także w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą np. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Niemczech, Francji i Anglii.
Malował do ostatnich dni życia.
Zmarł 22 stycznia 1994 roku w Łodzi.
Antoni Mikina otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, ale najważniejszym jest Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, którym został odznaczony w 1979 roku.